Skip to main content

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره یک نوع سیستم کنترل تردد برای شناسایی یا تأیید هویت شخصی است. در این نوع اکسس کنترل بیوکتریکی از چهره فرد برای احراز هویت استفاده می‏شود. این الگوها بر اساس جزئیات صورت فرد ضبط، تحلیل و مقایسه انجام می‏شود. این نوع سیستم کنترل تردد بیومتریک بر اساس ویژگی‌های بیولوژیکی صورت انسان عمل می‌کند. بنابراین این دستگاه یک تحول اساسی است؛ زیرا چهره‌های انسان را در تصاویر و فیلم‌ها تشخیص می‌دهد. فرآیند ضبط چهره بر اساس ویژگی‌های صورت فرد انجام می‏شود و اطلاعات آنالوگ (صورت) به مجموعه‌ای از اطلاعات دیجیتال (داده‌ها) تبدیل می‏شود. سیستم کنترل تردد چهره تأیید می‌کند که آیا دو چهره به یک فرد تعلق دارد یا خیر.

کاربردهای سیستم کنترل تردد چهره

فناوری بیومتریک برای شناسایی و احراز هویت یک شخص، از مجموعه‌ داده‌های قابل تشخیص، قابل اثبات و منحصر به فرد و خاص آن شخص استفاده می‏کند. سیستم کنترل تردد چهره به این سؤال پاسخ می‌دهد: “شما چه کسی هستید؟” احراز هویت به این سؤال پاسخ می‌دهد: “آیا شما واقعاً آن شخصی هستید که می‌گویید؟” در مورد بیومتریک صورت و سیستم کنترل تردد چهره، یک حس‌گر دو بعدی یا سه بعدی ویژگی ‏های یک صورت را “ضبط ” می‌کند.

سپس آن را با استفاده از الگوریتمی خاص با تصویر گرفته شده از قبل با داده‌های موجود در یک پایگاه داده مقایسه می‏کند و آن را به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌کند. از این سیستم‌های خودکار می‌توان برای شناسایی یا بررسی هویت افراد بر اساس ویژگی‌های صورت آن‏ها در چند ثانیه استفاده کرد. آن‌ها حتی می‌توانند این کار را در وسط جمعیت و در محیط های پویا و ناپایدار انجام دهند.

صاحبان آیفون ایکس (X) قبلاً با فناوری تشخیص چهره آشنا شده‌اند. با این حال، راه حل بیومتریک فیس آی دی (Face ID) که توسط اپل تولید شده بود، در اواخر سال 2017 به دلیل عدم توانایی در تمایز بین چهره‌های چینی، به شدت در چین مورد انتقاد قرار گرفت. البته روش‌های دیگر تأیید هویت از طریق بدن انسان نیز وجود دارد مانند اثر انگشت، اسکن عنبیه، دستگاه کنترل تردد التراسونیک یا تشخیص صدا، دیجیتالی شدن رگ کف دست و اندازه گیری رفتاری. پس چرا سیستم کنترل تردد چهره؟ زیرا استفاده از آن بسیار آسان است. علاوه بر این، تشخیص چهره و مراحل تأیید چهره سریع است.

کاربردهای سیستم کنترل تردد چهره

اما سؤالی که مطرح می‏شود این است که سیسم کنترل تردد چهره برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

در ادامه به بررسی سه حوزه مهمی که امروزه از سیستم کنترل تردد چهره استفاده می‏شود، خواهیم پرداخت:

1. امنیت – اجرای قانون

استفاده از سیستم کنترل تردد چهره در این حوزه در جهت افزایش فعالیت‏های مبارزه با جرم و تروریسم می‏باشد. فواید سیستم‌های تشخیص چهره برای پلیس مشهود است: کشف و پیشگیری از جرم. تشخیص چهره هنگام صدور اسناد هویتی استفاده می‌شود و بیشتر اوقات با سایر فن‌آوری‌های بیومتریک مانند اثر انگشت (برای جلوگیری از کلاه‌برداری در شناسایی و سرقت هویت) یا سیستم کنترل تردد عنبیه چشم همراه است.

مطابقت چهره در بخش‌های مرزی کشورها و فرودگاه‌ها برای مقایسه عکس روی گذرنامه و چهره بیومتریک دیجیتالی صورت دارنده گذرنامه استفاده می‌شود. سیستم تشخیص چهره نیز می‌تواند در بررسی‌های پلیس بکار رود، اگرچه استفاده از آن در اروپا به شدت کنترل می‌شود. هواپیماهای بدون سرنشین همراه با دوربین‌های هوایی ترکیبی جالب برای تشخیص چهره افراد در حوادث جمعی در مناطق بزرگ (مثل جنگ) است.

سیستم‌های دوربین مدار بسته تشخیص چهره می‌توانند عملکرد پلیس را در انجام مأموریت‌های امنیتی عمومی بهبود بخشند. به‌عنوان مثال:

• پیدا کردن کودکان مفقودالاثر و بزرگسالان گم شده در مسیرها
• شناسایی و پیدا کردن کودکان استثمار شده
• شناسایی و پیگیری مجرمان
• پشتیبانی و تسریع تحقیقات

2. سلامتی

پیشرفت های چشمگیری در این زمینه حاصل شده است. با استفاده از یادگیری عمیق و تحلیل چهره، کاربرد دقیق داروهای بیمار بهتر مشخص می‏شود. علاوه بر این، سیستم تشخیص چهره، تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مانند سندرم داون و روش‌های مدیریت بیماری را پشتیبانی می‏کند.

3. بازاریابی و خرده فروشی

بدون شک این حوزه جایی است که کمترین استفاده از تشخیص چهره را داشته است؛ اما این روند مهم با جدیدترین پیشرفت‏های بازاریابی در ارتباط با تجربه مشتریان همراه است. اکنون با قرار دادن دوربین در فروشگاه‌های خرده فروشی، می‌توان رفتار خریداران را تحلیل و روند خرید مشتری را بهبود بخشید؛ مانند سیستمی که اخیراً توسط فیس بوک طراحی شده است، کارکنان فروش اطلاعات مشتری را از پروفایل رسانه‌های اجتماعی دریافت می‏کنند و برای تولید پاسخ‌های سفارشی تهیه می‌کنند.

در پایان می‏توان گفت حوزه‏های استفاده از سیستم تشخیص چهره همچنان در حال گسترش است و با استفاده از این تکنولوژی درآینده تحولات اساسی در روندهای مختلف زندگی ما رخ خواهد داد.

دستگاه کنترل تردد چهره چیست و چه مزایایی دارد

دستگاه کنترل تردد چهره

یکی از تکنولوژی‌هایی که امروزه بسیاری از شرکت‌های بزرگ ایرانی از آن استفاده می‌کنند، دستگاه حضور و غیاب هوشمند است.

بسیاری از سازمان‌ها با توجه به تعداد زیاد کارمندان، اقدام به خرید دستگاه‌های کنترل تردد می‌کنند تا بتوانند به راحتی و با سرعت زمان ورود و خروج تمام افراد را در سیستم ذخیره کرده و در زمان لزوم از آن اطلاعات استفاده کنند. یکی از پیشرفته‌ترین انواع دستگاه کنترل تردد موجود در بازار جهانی، دستگاه اکسس کنترل چهره است که با تشخیص چهره کارمندان هویت آن‌ها را تشخیص می‌دهد. جالب است بدانید که از این فناوری در ساخت دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نیز استفاده شده است.

دستگاه اکسس کنترل هوشمند و انواع آن

دستگاه حضور و غیاب هوشمند یکی از تکنولوژی‌های رایج روز است که استفاده از آن در سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت از محبوبیت بسیاری برخوردار است. سازمان‌ها با استفاده از دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند ورود و خروج کارکنان را به صورت دقیق ثبت می‌کنند.

ثبت دقیق زمان ورود و خروج کارمندان و پرسنل می‌تواند به هنگام محاسبه حقوق پرداختی بسیار کاربردی باشد. در حالی که در روش‌های قدیمی و منسوخ شده حضور و غیاب، زمان ورود و خروج کارمندان به صورت دقیق ثبت نمی‌شد و مشکلات زیادی در پرداختی‌ها به وجود می‌آمد. علاوه بر این، استفاده از روش‌های قدیمی بسیار زمان‌بر و پردردسر بود.

در صورتی که دستگاه‌های هوشمند می‌توانند در عرض چند ثانیه زمان تردد افراد را در سیستم ذخیره کنند. دستگاه‌های حضور و غیاب هوشمند انواع مختلفی دارند که به طور کلی می‌توان آن‌‌ها را به دو دسته تقسیم کرد:

  • دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک
  • دستگاه‌های کنترل تردد غیربیومتریک
دستگاه کنترل تردد چهره

دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک

زمانی که هر نوع دستگاه حضور و غیاب یا کنترل تردد خاصیت بیومتریک دارد، به این معناست که از ویژگی‌ها و فیزیولوژی بدن برای شناسایی هویت افراد استفاده می‌کند. دستگاه‌های کنترل تردد بیومتریک نیز از برخی ویژگی‌های فیزیکی کاربران برای احراز هویت و سپس ثبت زمان تردد استفاده می‌کنند. دو عدد از رایج‌ترین انواع دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک عبارت‌‌انداز:

  • دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی
  • دستگاه کنترل تردد چهره

هر یک از این دو نوع مزایای خود را دارند و هر یک از ویژگی‌های خاصی برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. تمام دستگاه‌های حضور و غیاب به طور کلی از یک کلید برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. به همین صورت، دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی از اثر انگشت و دستگاه کنترل تردد چهره از اسکن چهره افراد برای شناسایی هویت آن‌ها استفاده می‌کند.

دستگاه‌های بیومتریک از مزیت‌های بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌ها برخوردار هستند. اين دستگاه‌ها معمولا براي سازمان‌هاي بزرگ كه امنيت در آن‌ها اهميت ويژه‌ای دارد استفاده می‌‌شوند. در ادامه به بررسی توضيح بیش‌تر درباره نحوه كار و مزاياي دستگاه كنترل تردد چهره خواهيم پرداخت.

دستگاه کنترل تردد چهره چگونه کار می‌کند

همانطور که گفتیم دستگاه‌های حضور و غیاب، هر یک از یک کلید برای تشخیص هویت افراد استفاده می‌کنند. دستگاه‌های کنترل تردد چهره نیز با تصویربرداری از چهره افراد و مقایسه آن با دیگر اسناد موجود در پایگاه داده، هویت فرد را تشخیص می‌دهند.

اگر قصد داريد از دستگاه‌هاي حضور و غياب تشخيص چهره در سازمان خود استفاده كنيد،‌ ابتدا بايد اطلاعات لازم را از كارمندان در پایگاه داده سیستم حضور و غیاب ذخیره کنید. بدین منظور، نیاز خواهید داشت که از تمام افراد چند عکس در زوایای گوناگون تهیه کنید.

پس از آن، هر یک از کارمندان به هنگام ورود یا خروج، روبروی دوربین دستگاه می‌ایستد تا دوربین تصویر چهره آن‌ها را با تصاویر موجود مقایسه کند. در صورت تطابق، اجازه ورود به شخص داده شده و زمان ورود یا خروج او ثبت خواهد شد.

مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد چهره

استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره مزایای بیش‌تری نسبت به دیگر دستگاه‌ها به دنبال خواهد داشت. برای معرفی برخی از مزایای این نوع دستگاه‌ می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • دستگاه‌های تشخیص چهره بسیار سریع‌تر عمل می‌کنند. در حالی که برای استفاده از دستگاه‌هایی که به رمز احتیاج دارند، هر یک از کارمندان باید زمانی هرچند کوتاه را برای وارد کردن رمز خود سپری کنند. به همین دلیل استفاده از دستگاه‌ کنترل تردد چهره برای سازمان‌های پرجمعیت‌تر و شلوغ‌تر توصيه مي‌شود.
  • به طور كلي امنيت دستگاه‌هاي بيومتريك از دستگاه‌هاي غيربيومتريك بيش‌تر است. با استفاده از دستگاه‌هاي كارتي يا رمزي،‌ ممكن است كارت يا رمز در اختيار ديگر افراد قرار بگيرد. در صورتي كه براي ورود به وسيله دستگاه كنترل تردد چهره،‌ حضور خود شخص لازم است.
  • رعايت بهداشت با استفاده از دستگاه‌هاي حضور و غياب تشخيص چهره بسيار راحت‌تر است. زيرا براي استفاده از اين دستگاه‌ها نيازي به ايجاد تماس نخواهد بود. در صورتي كه با استفاده از دستگاه‌هاي كارتي يا حتي انگشتي،‌ افراد با اجسام خارجي تماس خواهند داشت كه مي‌تواند احتمال انتقال ميكروب را در محيط كار افزايش دهد. لازم به توضیح است که یک دستگاه به صورت معمولی نمی‌تواند به عنوان بهترین دستگاه حضور و غیاب شناخته شود، یکی از مهم‌ترین موارد استفاده از بهترین نرم افزار حضور غیاب در کنار دستگاه خواهد بود.
دستگاه کنترل تردد چهره

معايب استفاده از دستگاه كنترل تردد چهره

با وجود اينكه دستگاه‌هاي تشخيص چهره مزاياي بسياري به همراه دارند، اما همچنان مي‌توان در استفاده از آن‌ها با ايراداتي نيز روبرو شد. البته معمولا مزيت‌هاي اين دستگاه‌ها ارزش آن‌ها را به قدري بالا مي‌برند كه مي‌توان از ایرادات آن‌ها چشم‌پوشی کرد. برخي از معايب این دستگاه‌ها عبارت‌انداز:

  • دستگاه‌ کنترل تردد چهره معمولا به دلیل پیچیدگی بیش‌تر، به فضای ذخیره سازی بیش‌تري نياز خواهد داشت. ذخيره تصاوير با فرمت‌هاي مختلف و تبديل كردن آن‌ها به الگوريتم به فضاي بسيار بيش‌تري نياز خواهد داشت. البته بسياري از شركت‌ها با در اختيار قرار دادن حافظه بيش‌تر و پشتیبانی قوی‌تر این به این مشکل پاسخ داده‌اند.
  • هزینه بالاتر این دستگاه‌ها نیز می‌تواند یکی از معایب آن‌ها باشد. واضح است که با توجه به تکنولوژی استفاده شده در سنسورهای تشخیص چهره باید هزینه بیش‌تری هم پرداخت شود. اگر نیازی به امنیت بالا و سرعت بیش‌تری ندارید، می‌تواند از دستگاه‌های غیربیومتریک که هزینه کم‌تری دارند استفاده کنید.

به طور خلاصه

دستگاه‌های کنترل تردد هوشمند تشخیص چهره به منزله تحولی در روند حضور و غیاب کارمندان در سازمان‌های بزرگ بوده است.

با استفاده از سیستم‌های کنترل دسترسی با چهره می‌توانید ورود و خروج تمام کارمندان را به راحتی در سیستم ثبت کرده و در زمان نیاز از آن‌ها استفاده کنید. دستگاه کنترل تردد چهره از جمله دستگاه‌های حضور و غیاب بیومتریک است که با امنیت و سرعت بالا، می‌توانند گزینه بسیار مناسبی برای سازمان‌های بزرگ و پرجمعیت باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان در مورد خرید انواع دستگاه مدیریت دسترسی و اطلاع از قیمت سیستم کنترل تردد با کارشناسان افق فراویژن تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)