دستگاههای حضور و غیاب

اسکنر اثر انگشت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توسط 21 نوامبر 2021 بدون نظر
کاربرد اسکنر اثر انگشت

اسکنر های اثر انگشت کاربردهای گوناگونی دارند و به دلیل آنکه اثر انگشت هر فرد مختص همان شخص است و این ویژگی می تواند برای اسکنر های اثر انگشت عاملی برای شناسایی و اهراز هویت فرد باشد.

یکی از معایب حسگرهای اثر انگشت مساله امنیت سیستم های سنسور اثر انگشت می باشد چرا که بسیار پیش آمده که در این سیستم ها با اثر انگشت های تقلبی به سادگی تقلب شده است. یکی از روش های جلوگیری از بروز چنین تقلب هایی شناسایی تشخیص بافت زنده انگشت به وسیله سنسورهای باکیفیت است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

 

مزایا اسکنر اثر انگشت

روش های شناسایی و اهراز هویت با حسگر اثر انگشت

غالبا در اکثر شرکت ها و ادارات از سیستم های حضور و غیاب برای کنترل تردد کارکنان استفاده می شود. نوع بیومتریک دستگاه های حضور و غیاب معمولا از اسکنر اثر انگشت کارمندان برای احراز هویت شخصی که به سازمانی رفت و آمد می کند استفاده می کند و اغلب بسیار رایج است.

در سال های اخیر حسگر اثر انگشت از نظر برنامه های کاربردی با فن آوری بالا و سیستم های بیومتریک تا حد زیادی بهبود یافته است.

در اسکنرهای اثر انگشت، اثر انگشت کارکنان اسکن شده و خطوط متقاطع و پایانه های اثر انگشت با سوابق ثبت شده در پایگاه داده تطبیق داده می شود و به این وسیله ورود و خروج کارکنان ثبت می گردد.

سنسورهای اثر انگشت گوناگونی در دستگاه های حضور و غیاب به کار می رود که شامل سنسورهای نوری، خازنی، اولترا سوند و حرارتی برای گردآوری عکس های دیجیتالی از اثر انگشت در این دستگاه ها می شود.

کاربرد اسکنر اثر انگشت

اسکنرهای اثر انگشت برای احراز هویت و شناسایی اثر انگشت افراد به کار می روند. دستگاه هایی که اثر انگشت را می خوانند برای احراز هویت امنیتی قابل اطمینان می باشند.

از حسگرهای اثر انگشت در موارد زیر استفاده می شود:

 • گوشی های تلفن هوشمند
 • دستگاه های حضور و غیاب
 • قفل های دیجیتالی

کاربرد اسکنر اثر انگشت در دستگاه های حضور و غیاب

 • یکی از مهم ترین استفاده ها از اسکنر اثر انگشتی در دستگاه‌های حضور و غیاب می باشد. قبل از اختراع این فن آوری به دستگاه ها ورود و خروج افراد به صورت دستی و سنتی با قلم و کاغذ و یا از طریق رمز عبور و کارت صورت می گرفت که معایب خیلی زیادی داشت.
 • مثلا احتمال داشت کارمندی کارت ورود را در خانه جا بگذارد و یا کارمندان با هم سیستم را فریب داده و به جای هم کارت بزنند. اما ثبت اثر انگشت احتمال این گونه تقلب ها ا حتی المکان کاهش داد.
 • همچنین حسگرهای اثر انگشتی در بانک‌ها و سیستم ثبت احوال به کار می رود و در سیستم اداره پلیس از اسکنر اثر انگشت برای ثیت هویت مجرمان استفاده می شود.

مزایای استفاده از اسکنرهای اثر انگشتی مبتنی بر سنسور اثر انگشت

 • ثبت دقیق . حضور و غیاب کارکنان با دقت بالایی توسط اسکنرهای اثر انگشت ثبت می گردد.
 • صرفه جویی در وقت. حضور و غیاب کارکنان با اسکنرهای اثر انگشت تا حد زیادی در زمان ثبت حضور و غیاب صرفه جویی می کند.
 • محدود نمودن دسترسی. با استفاده از اسکنرهای انگشتی می توان محدودیتی در دسترسی به برخی از اتاق های شرکت ایجاد کرد و ساعت های شیفت را مشخص می کند.
 • معایب استفاده از اسکنرهای اثر انگشتی مبتنی بر سنسور اثر انگشت
  اگرچه حسگرهای اثر انگشت مزایا و کاربردهای زیادی در تکنولوژی ها و برنامه های دیجیتالی دارند معایبی نیز شامل آنها می شود:
 • هزینه. اسکنرهای اثر انگشت اغلب گران قیمت بوده و ممکن است توسط پایگاه داده های بیومتریک هک شوند.

 

استفاده از اسکنر اثر انگشت

تکنیک های تشخیص اثر انگشت

با استفاده از تجزیه و تحلیل و مقایسه برجستگی های اثر انگشت می توان اثر انگشت افراد را شناسایی نمود. اسکنرهای اثر انگشت از اولین اسکنرهایی بود که به صورت اتوماتیک در شرکت ها و ادارات مورد استفاده قرار گرفت.

انواع اسکنر اثر انگشت

چهار نوع اسکنر اثر انگشت وجود دارد:

 • اسکنر نوری
 • اسکنر ظرفیت
 • اسکنر اولتراسونیک
 • اسکنر حرارتی

اینگونه اسکنرها اثر انگشت شخص را جمع آوری نموده و آن را با پایگاه داده مطابقت می دهد.

کدام نوع اسکنر اثر انگشت بهتر از همه است؟

اسکنرهای اولترا سونیک از جدیدترین و پیچیده ترین نوع اسکنرهای اثر انگشت می باشند که می توانند اسکن سه بعدی از اثر انگشت تهیه کنند. این تکنولوژی در بعضی تلفن های هوشمند به کار می رود.

اسکنر اثر انگشت چه چیزی را اندازه می گیرد؟

امروزه اسکنرهای خازنی اثر انگشت رواج بیشتری دارند و در تلفن های هوشمند به چشم می خورند. اسکنرهای اثر انگشت با استفاده از رسانایی بدن انسان یک میدان الکترواستاتیک و تصویر دیجیتالی ایجاد می کنند و به این وسیله اثر انگشت شما را اندازه گیری می نمایند.

 

اهمیت اسکنر اثر انگشت

اگر حسگر اثر انگشت خراب شود چه کار کنیم؟

ایراد نرم افزاری

خرابی حسگرهای اثر انگشت احتمالا در اثر عمل نکردن سنسور اثر انگشت افراد به علت مشکلات نرم افزار نصب شده بر روی دستگاه می باشد و این موضوع مانع عملکرد صحیح سیستم اسکن اثر انگشت می گردد و در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند.

ایراد سخت افزاری

از جمله دیگر مشکلات اسکنرهای اثر انگشت عملکرد ضعیف سنسور اثر انگشت آنها می باشد که غالبا به این علت به وجود می آید که فرد به مشکلات پوستی از جمله از بین رفت شیارهای اثر انگشت در اثر فعالیت فیزیکی با دست یا کار با مواد شیمیایی برخورده است و به اشتباه تصور می کند اسکنر اثر انگشت خراب شده است.

البته بعضی اوقات حسگر هم خراب می شود و این به علت عمر مفید این دستگاه ها و مشکلات به وجود آمده در مورد سنسورهای اثر انگشت در اثر نوسانات برق، اتصالی شدن برق داخلی و تضعیف سنسورها می باشد.

یکی دیگر از دلایل کار نکردن اسکنر اثر انگشت، رطوبت دست یا کثیف بودن آن است. رطوبت دست یا کثیفی انگشتان و روغنی بودن آنها باعث عمل نکردن دستگاه اسکنر اثر انگشت می شود. برای حل این مشکل دستان خود را با آب و صابون بشویید و تمیز کنید و آنها را خشک کنید بعدا مجددا انگشت تان را روی دستگاه قرار دهید تا اسکنر به درستی هویت شما را شناسایی کند.

ارسال پاسخ