افق فراویژن؛ ارائه دهنده انواع سیستم‌های حضور و غیاب،  کنترل تردد و گیت‌های کنترل تردد  برای حضور و غیاب  و  حضور  و غیاب آنلاین

مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

شاید تا به حال در مورد مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره جملاتی شنیده باشید اما اطلاع دقیقی از نحوه عملکرد آن ها نداشته باشید. این دستگاه که بیش تر در فرودگاه ها و برای حضور و غیاب افراد در اداره ها مورد استفاده قرار می گیرد، به شیوه منحصر بفردی ورود و خروج افراد را کنترل می کند. در حالت کلی استفاده از این دستگاه می تواند با مزایای زیادی برای مسئولین و مدیران همراه باشد اما برخی از آن ها دارای معایبی بوده و عملکرد نامناسبی از خود نشان می دهند.

معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره چیست؟

تمایل دارید که با مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره آشنا شوید؟ این دستگاه که توسط مهندسین برجسته الکترونیک ساخته شده است، در تشخیص چهره و کنترل ورود و خروج ها بسیار موثر و کاربردی می باشد. با کمک این دستگاه ثبت ساعات کاری افراد با دقت بالایی انجام شده و احتمال تقلب در این کار به صفر رسیده است. همین امر در نهایت سبب افزایش بهره وری کارمندان شده و در نتیجه کارآیی اداره را افزایش می دهد. اما گاهی اوقات برخی از نمونه های این دستگاه ها به خوبی کار نمی کنند و یا این که در تشخیص چهره ها دچار مشکل می شوند.

 یکی از مهم ترین ایراداتی که می توان از این دستگاه گرفت، نقض حریم شخصی می باشد. در حقیقت این امکان وجود دارد که مسئولین از اسکن چهره کارمندان در جهت سوء استفاده کرده و برای جاسوسی به کار ببرند. از طرفی گاهی اوقات چهره زنان توسط دستگاه قابل تشخیص نمی باشد. زمانی که یک خانم با چهره آرایش کرده برای اسکن حاضر شده باشد، ممکن است دستگاه نتواند به خوبی چهره بدون آرایش او را تشخیص دهد.

عدم تشخیص چهره کاربر

یکی از مهم ترین مشکلات حضور و غیاب دستگاه تشخیص چهره، عدم تشخیص درست چهره ها می باشد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که می تواند بر اساس اسکن کامل چهره افراد آنها را تشخیص دهد. حال اگر شرایط محیطی و یا زاویه تابش نور به گونه ای باشد که دستگاه نتواند چهره فرد را به طور کامل اسکن کند، تشخیص چهره امکان پذیر نیست. بنابراین محل نصب این دستگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دستگاه باید دارای ارتفاع مناسبی باشد تا چهره فرد به خوبی قابل تشخیص باشد. هر گونه کاهش ارتفاع و یا افزایش بیش از حد آن می تواند در عملکرد آن اختلال ایجاد کند.

محلی که دستگاه در آن نصب می شود نباید تاریک و یا بیش از حد روشن باشد. نور و میزان رطوبت باید در حد استاندارد و مورد نیاز دستگاه باشند تا بتوان از آن برای تشخیص چهره استفاده کرد. از طرفی این دستگاه در تشخیص چهره افراد سفید پوست نسبت به افراد رنگین پوست عملکرد بهتری دارد. بنابراین احتمال درصد خطا این دستگاه در کشور های آسیایی با پوستی رنگین، بیشتر می باشد. یکی از مهم ترین عیوب این دستگاه این است که فرد با تغییر جزئی در چهره خود دیگر قابل تشخیص نبوده و دستگاه نمی تواند هویت او را شناسایی کند.

اختلال در شناسایی چهره افراد دوقلو

از دیگر مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، زمانی خود را نشان می دهد که افراد دوقلو باشند. همانطور که میدانید این دستگاه با توجه اجزای صورت چهره هر فرد را تشخیص می دهد. از این رو زمانی که افراد دو قلو و کاملا همسان باشند، دستگاه قادر به تشخیص چهره آن ها نخواهد بود. البته امروزه نمونه های مدرن تری از این دستگاه به بازار ارائه می شوند که حتی چهره های دوقلوهای یکسان را نیز از هم مجزا کرده و تشخیص می دهد.

حتما بخوانید : چرا دستگاه حضور و غیاب بخریم؟

معمولا برای این کار از عنبیه چشم استفاده می کنند و از این طریق تفاوت هویتی میان افراد را تشخیص داده و چهره مورد نظر را تایید می کنند. این مدل از دستگاه ها به ندرت در سراسر جهان یافت می شوند و هنوز به طور کامل به مرحله بهره برداری و تولید انبوه نرسیده اند.

شناسایی اشتباه از معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

برخی از مدیران تصور می کنند که همه نمونه های این دستگاه ها دارای عملکرد یکسانی هستند، از این برای خرید نمونه های ارزان قیمت تر اقدام می کنند. این در حالی است که برخی از آن ها کاملا بی کیفیت بوده و چهره افراد را اشتباه تشخیص می دهند. این امر در طول زمان می تواند امنیت سیستم اداری را به هم ریخته و خسارات بزرگی به بار آورد.

از طرفی احتمال محکومیت افراد بی گناه افزایش می یابد. زمانی که این دستگاه افراد را اشتباهی مجرم معرفی کند، فردی بی گناه دستگیر شده و غیر عادلانه مجازات می شود.

قیمت بالاتر نسبت به دستگاه های نسل قدیمی

از آن جایی که این دستگاه ها با استفاده از فناوری های مدرن و پیشرفته ای تولید می شوند، نسبت به دیگر نمونه ها قیمت های بالاتری به خود اختصاص می دهند. معمولا نمونه های که از کارت مغناطیسی برای تشخیص هویت استفاده می کنند و مدل هایی حضور و غیاب کاغذی قیمت های کمتری نسبت به این دستگاه ها دارند. شاید در نگاه اول این مسئله نیز یکی از مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به شمار آید. این در حالی است که اگر نمونه مناسب و با کیفیتی از دستگاه را انتخاب کرده باشید، متوجه می شوید که این محصولات طول عمر بالایی داشته و برای مدت زمان طولانی می توان از آن استفاده کرد.

 همین امر سبب می شود تا خرید و استفاده از آن مقرون به صرفه بوده و انتخابی هوشمندانه باشد. این دستگاه در اکثر موارد نسبت به دیگر نمونه ها دقت بالاتری داشته و در تشخیص افراد عملکرد مناسب تری از خود نشان داده است. بنابراین حضور و غیاب افراد به درستی انجام گرفته و نظم و امنیت بیشتری در اداره ها برقرار خواهد شد.

کلام آخر

مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره گاهی اوقات به قدری زیاد می شوند که فرد مزیت های استفاده از آن را نادیده می گیرد. البته این مسئله در مورد همه این دستگاه ها صدق نمی کند و بسیاری از آن ها نیز با کیفیت بوده و بسیار مرغوب هستند. در حالت کلی گاهی اوقات دستگاه نمی تواند خانم ها را با چهره آرایش کرده تشخیص دهند و یا آن که تشخیص چهره افراد رنگین پوست و یا دو قلو ها سخت می شود. در شرایطی که اسکن به درستی انجام گرفته شود و دستگاه را در محل مناسبی نصب کنید، احتمال بروز این خطا ها بسیار کم تر می شود.

سوالات متداول برای مشکلات دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

  1.     مهم ترین مزایای استفاده از دستگاه تشخیص چهره کدامند؟

احتمال تقلب با استفاده از این دستگاه بسیار کم بوده و احراز هویت در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می گیرد. دستگاه کاملا اتوماتیک بوده و در کسب و کار های مختلف می توان از آن استفاده کرد.

  1.     آیا ظرفیت دستگاه های تشخیص چهره با هم متفاوت می باشد؟

بله، برخی از آن ها ممکن است فقط چهره ۱۰۰ نفر را اسکن کرده و تشخیص دهند، این در حالی است که بعضی از نمونه ها می توانند چهره ۱۰۰۰ نفر را تشخیص دهند.

  1.     آیا امکان تشخیص اشتباه عکس به جای شخص واقعی در دستگاه های تشخیص چهره وجود دارد؟

نمونه های قدیمی نمی توانستند عکس های دو بعدی را از سه بعدی تشخیص دهند و احتمال اشتباه در آنها وجود داشت. امروزه نمونه های مدرنی از این دستگاه تولید می شوند که هرگز نمی توان با عکس یک فرد تقلب کرده و دستگاه فقط چهره سه بعدی را مد نظر قرار می دهد.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهارده =

فهرست مطالب
آخرین بلاگ های فراویژن